Aruküla endise veinitehase maa-alale rajatakse praeguse omaniku tellimusel päikese-elektrijaam.
Eelmisel nädalal väljastas Raasiku vallavalitsus ehitusloa Arukülla Tallinna maantee 39 kinnistule päikese-elektrijaama rajamiseks. Tallinna maantee 39 kinnistu on Aruküla kunagise veinitehase ASi Tarco Vein territoorium, mille ostis aastaid tagasi AS Estiko.
Estiko Gruppi kuuluva möödunud aastal loodud OÜ Estiko Energia arendusdirektor Kalev Lillo selgitas, et Estiko Aruküla kinnistu on olnud pikka aega kasutamata ja sellele otsiti rakendust.
„Kuna Estiko kontsern peab tänavu, nagu ka Eesti Vabariik, 100. sünnipäeva, tuli meie nõukogu esimees Neinar Seli välja algatusega teha Eestile kingitus, mis aitab säästa keskkonda. Seetõttu seadsimegi kevadel eesmärgi rajada kokku kuni 1 megavati ulatuses päikeseelektrijaamu,“ rääkis ta.
Ettevõtte esimene päikesejaam on valmimas Tartus Estikole kuuluva Tasku keskuse katusel, Kalev Lillo kinnitusel on plaanis rajada veel mõned oma hoonete katustele, kuid osa ka maapinnale. Aruküla päikese-elektrijaam tehakse endise veinitehase tootmishoonete taga asuvale maa-alale, mille suurus on 3,8 hektarit.
Sinna tuleb Estiko Energia praegu rajatavatest päikesejaamadest kõige võimsam, õigemini kaks jaama, kummagi võimsus on 200kW ehk kokku 400 kilovatti: „Teeme neid kaks, kuna Arukülas on kõrvuti kaks väikest alajaama, kuhu saab päikesepargid ühendada. Tinglikult võib öelda, et kui suvel on ilusad päikeselised ilmad, katab see jaam ära kogu Aruküla elektrivajaduse. Arvestuste kohaselt hakkab Aruküla päikesepark tootma aastas nii palju elektrienergiat, kui tarbivad Raasiku valla koolid ja lasteaiad kokku.“
Veel võimsamat, 750 kW päikeseelektrijaama kavandab Estiko Energia ühe teise oma kontserni kinnisvarakompleksi katusele Tartus. Kalev Lillo hinnangul on päikese-elektrijaam kõige kasulikum siis, kui selles toodetud energia enda hoonetel ära kasutada: „Meie üritamegi seda võimalikult palju teha, ülejäägi müüme Eesti Energia võrku. Arukülas ei ole meil tarbimist, aga kui seal lähedal oleks huviline, pakuksime hea meelega rohelist energiat.“
Kui suure investeeringuga ettevõte Aruküla päikese-elektrijaama puhul arvestab, ei soovinud arendusdirektor öelda.
Aruküla päikesepargi ehitab OÜ Smartecon, kelle Estiko Energia leidis konkursi kaudu ning nüüd tehakse koostööd mitme jaama rajamiseks. Lähinädalatel alustatakse eeltöödega – ebatasane ja künklik maa silutakse, ala piiratakse aiaga, maa sisse pannakse talad, mille peale paigaldatakse päikesepaneelid.
„Kasutame Euroopa päritolu kõrgekvaliteetseid päikesepaneele, Arukülla tuleb neid 1728. Päikesejaama töötajat vaja ei ole, see töötab iseseisvalt ja on eemalt monitooritav,“ sõnas Kalev Lillo ning kinnitas, et päikesepargiga ei kaasne müra, elektrivälja ega muid kohalikke elanikke häirida võivaid mõjusid.
Oleneb materjalide tarnetest, kas Aruküla päikese-elektrijaam valmib oktoobris või novembris.
Autor: Külli Koppelmaa
Allikas: Sõnumitooja